Diagnostika diabetického makulárneho edému (DEM)

Odborná starostlivosť

Čím neskôr bude diabetický makulárny edém diagnostikovaný, tým väčšia je šanca, že ochorenie bude v pokročilejšom štádiu a zvýši sa aj pravdepodobnosť trvalého poškodenia zraku. Preto je veľmi dôležité čo najskôr vyhľadať lekára, ktorý sa špecializuje na diagnostiku a liečbu DEM.

Odborný lekár sa líši od očného optika, ktorého náplňou práce sú spravidla očné vyšetrenia, diagnostika očných a iných zdravotných problémov a predpisovanie okuliarov.

Oftalmológovia a špecialisti venujúci sa ochoreniam sietnice sú však lekári, ktorí sú špeciálne vyškolení na diagnostiku aj liečbu ochorení oka.

    1. Oftalmológovia sú lekári, ktorí sa špecializujú na starostlivosť o zrak a sú špeciálne vyškolení na poskytovanie komplexnej starostlivosti o zrak – od očných vyšetrení až po chirurgické zákroky na očiach.
    2. Špecialisti venujúci sa ochoreniam sietnice sú oftalmológovia, ktorí absolvovali dodatočné školenie o ochoreniach sietnice a sú vysoko kvalifikovaní v oblasti chirurgických zákrokov aj liečby týkajúcej sa jemných štruktúr vo vnútri oka.

    Kedy sa treba dať otestovať

    Ak máte cukrovku typu 1, mali by ste podstúpiť prvé komplexné očné vyšetrenie s dilatáciou zrenice do 5 rokov od nástupu cukrovky.

    Ak máte cukrovku typu 2, mali by ste podstúpiť prvé komplexné očné vyšetrenie čo najskôr po diagnostikovaní cukrovky.